Červen 2012

Tonari no Totoro (Recenze)

27. června 2012 v 19:10 | Suki-chan

Český název: Můj soused Totoro
Anglický název: My neigbor Totoro
Rok vydání: 1988
Délka: 86 min
Žánr: Dobrodružství, Fantasy, Komedie

Satsuke a její malá sestřička Mei se společně s tatínkem stěhují do nového domu na venkově. Jejich maminka je v nemocnici, tatínek má hodně práce, a tak oběma, zejména však malé Mei, zůstává spousta času na seznamování se s novým domovem. Brzy poznají, že dům a jeho okolí nejsou jen tak ledajaké, ale že jsou obývány nejrůznějšími kouzelnými bytostmi. Díky zvědavé Mei narazí na dobráckého lesního ducha Totora, se kterým za krátko zažijí nejedno úžasné dobrodružství, ve světě, který mohou spatřit jen dětské oči.

Můj názor:
Ano, po tomto filmu se Totoro stal ikonou studia Ghibli. Seriál je přizpůsoben pro malé děti, takže dívat se na tuto pohádka, bylo opravdu dost oddechové. Soustředit se na to je pro trochu starší lidi dost složité, ale právě zmiňované malé děti to budou žrát až do samého konce... Lesní duchové smějící se od ucha k uchu, s dobráckým srdcem to je tak celá pointa příběhu.

Lovely Complex (Recenze)

24. června 2012 v 9:02 | Suki-chan
Anglický název: Lovely Complex
Český název: Bezvedná dvojka
Rok vydání: 2007
Počet epizod: 24×24 min
Žánr: Animovaný, komedie, romantický

Risa a Otani jsou ve škole známí jako komediální duo. Risa je vyšší než průměrná japonská dívka a Ootani je nižší než průměrný japonský kluk. Tihle dva se pořád hašteří a dokonce i jejich učitel je má za komedianty. Ale jak se jejich kamarádství začne rozvíjet, začnou se také probouzet city Risy k Otanimu.


Začátek slibuje velkou legraci, ale po uvědomění, že ho miluje to začíná být romantika. Neříkám, že to bylo hrozné, ale fakt pořád brečela a utápěla se v depresích. Po pár dílech to konečně je zase komedie. Seriál má u mě palec nahoru, protože tento problém mám taky :)

Howl no ugoku shiro (Recenze)

22. června 2012 v 16:09 | Suki-chan

Český název: Howlův létající zámek
Anglický název: Howl´s Moving Castle
Rok vydání: 2004
Délka: 118 min
Žánr: Dobrodružství, Fantasy, Komedie, Magie, Romantika

Mladá dívka Sophie, co by ošklivé káčátko se zlatým srdcem se na počátku příběhu stává obětí magie zlomyslné čarodejnice, která ji přemění na stařenu. Sophiinou jedinou nadějí se zdá být vyhledat mladého čaroděje Howla, jehož zázračný dům na muřích nohách obchází po vrcholcích hor nad městem. Když se jí to s nemalým vypětím podaří, začne zde pracovat jako uklízečka a domácí. Pomalu objevuje taje a záhady, které Howlův chodící dům skrývá. Jak se ale postupně rozvíjí klubko záhad okolo Howla, Sophie je vtažena do jeho světa a začíná chápat kým je. Do pohledného mladého čaroděje se zamiluje a její skálopevná láska bude postavena před zkoušku, ze které nikdo nemusí vyváznout živ a zdráv.

Můj názor:
Příběh u kterého je hlavní myšlenkou k čemu válka vlastně je. Romantické prvky, humorné scény a kouzla, se dá velmi dobře ohodnotit. Také krásná krajina, která k této pohádce neodmyslitelně patří. Kdo si přečetl o čem příběh je a líbil se mu, doporučuji stáhnout.

Sen to Chihiro no Kamikakushi (Recenze)

18. června 2012 v 20:24 | Suki-chan

Český název: Cesta do fantazie
Anglický název: Spirited Away
Rok vydání: 2001
Délka: 125 min
Žánr: Dobrodružství, Fantasy, Komedie, Magie & Démoni

Desetiletá Chihiro je obyčejná japonská holčička. Když se se svými rodiči vydává poprvé do nového bydliště, jejich auto zabloudí na opuštěnou lesní cestu, vedoucí k záhadnému tunelu. Chihiro i její rodiče se vydají dovnitř a objeví cosi, co považují za opuštěný lunapark. Rodiče podlehnou lákavé nabídce občerstvení v opuštěných stáncích, ale záhy se promění ve vepře. Chihiro se snaží najít pomoc a narazí na tajuplného chlapce jménem Haku. Ten ji seznámí s duchy, kteří v noci lunapark obývají a najde jí zaměstnání u Yubaby, staré čarodějnice s malým tělem a velkou hlavou, která provozuje obrovské lázně, kam si chodí odpočinout milióny pozemských bohů a jiných fantastických bytostí. Zde se skrývá jediná možnost, jak může Chihiro zrušit zakletí svých rodičů a vrátit se do lidského světa.

Můj názor:
Seriál jsem opět viděla jako malá holka. Tohle dílko ze studio Ghibli je opravdu na rozdíl od Princezny Mononoke, pohádka pro malé i velké. Čarodějnice, bohové, démoni, drak, přežraná prasata, skákající lampy... Od tohoto snímku můžete čekat skoro vše (Né úplně vše)... :)

Mononoke Hime (Recenze)

17. června 2012 v 21:43 | Suki-chan


Český název: Princezna Mononoke
Anglický název: Princess Mononoke
Rok vydání: 1997
Délka: 133 min
Žánr: Animovaný, dobrodružný, fantasy

Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky.

Můj názor:
Pohádka, kterou jsem viděla jako malá a tehdy ještě neujíždící na anime. Když jsem si chtěla doplnit znalosti nejlepšími díly z animovaného světa, narazila jsem na toto. Úžasně pojatý příběh s ekologickým nádechem, romantikou a nádhernými lesními bohy...

Higurashi no Naku Koro ni Rei (Recenze)

12. června 2012 v 16:33 | Suki-chan
Anglický názor: Higurashi no Naku kor ni Rei
Rok vydání: 2009
Počet epizod: 5×30 min
Žánr: Animovaný, horor, komedie, mysteriózní

Děj se odehrává v Hinamizavě, kde všichni oslavují návrat do normálního života. Pro Riku ale končí klid, když se srazí s náklaďákem a ona se dostává do jiného světa, který vypadá, tak kdyby se žádné Hinamizavské katastrofy nestaly. Rika má matku i otce a Satoko žije ve šťastné rodině. Rena je v pořádku a nemá vidiny. Keichi nikdy nestřílel po dětech a dvojčata Shion a Mion plní svoje povinosti. Bohužel, zjišťuje, že nemá žádné přátele...


Higurashi už pokračování nepotřebovalo. Až na první díl se na to šlo dívat, ale upřímně... Higurashi bych ukončila jenom druhou sérií. Nicméně pořád to aspoň trochu obohacuje příběh.

Strawberry Panic (Recenze)

3. června 2012 v 20:41 | Suki-chan
Anglický název: Strawberry Panic
Rok vydání: 2006
Počet epizod: 26×24 min
Žánr: Animovaný, drama, komedie, romantický

Astrea Hill je svaté místo, kam nikdy nevkročil žádný muž. Na vrcholu kopce je katedrála a okolo ní stojí tři dívčí školy: St. Miator Girl's Academy, St. Spica's Girl's Institute a St. LeRim Girl's School. Dívky ze všech tří škol společně bydlí na koleji zvané Strawberry Dormitory (nebo taky Ichigo-Sha). A právě do Miatoru byla přeřazena Aoi Nagisa. Její rodiče odcestovali do zahraničí a její teta kdysi chodila do Miatoru, tak zařídila neteři velmi neobvyklé přeřazení do čtvrtého ročníku (Školy konbinují vyšší stupeň základní školy a střední školu. To, co je na střední škole prvním ročníkem, je tady považováno za ročník čtvrtý).
Hned první den se Nagisa seznámí se spoustou lidí. Se svou novou spolubydlící, velmi milou a ochotnou Suzumi Tamao. A také se záhadnou dívkou s dlouhými bílými vlasy, kterou potká v lese. Tahle dívka se chová velmi zvláštně a dost vyvede Nagisu z míry. Nagisa se dozví, že ona záhadná dívka se jmenuje Hanazono Shizuma a je to místní Etoile. Etoile je nejoblíbenější a nejváženější dívka ze všech tří škol. Je nadřízena i dívčím školním radám, z čehož vyplývá, že má hromadu povinností. Jenže Shizumu její povinnosti moc nezajímají, pořád se někde schovává nebo někam utíká. Jediné, co ji přiměje zabývat se úkoly plynoucími z jejího postavení, je buď řádná domluva dlouholeté kamarádky Miyuki Rokujou, která je presidentkou školní rady Miatoru nebo trochu nesmělá žádost Nagisy, která tvrdí, že Etoile si všichni váží a proto ji potřebují. Shizuma má totiž pro Nagisu zvláštní slabost. A i Nagisa se o Etoile zajímá víc, než je obvyklé.


S tímto Yuri (dívka×dívka) jsem se setkala jen díky velkým seznamům anime, která bych chtěla vidět. Upřímně moc jsem od toho nečekala a možná jsem udělala dobře. Bylo to pravdu jen romantické oťukávání, které skončilo něčím víc. Od desátého dílu se to, ale rozjelo a poslední díly mě dostaly.